Aktualności

Czy warto teraz kupić mieszkanie ?


 

Ostatnie 2 lata to spadek cen nieruchomości w Krakowie o prawie 12%. Wynika to jasno z raportu bankier.pl. Już sam rok 2013 to przede wszystkim wyhamowanie spadku cen mieszkań. A drugie półrocze to już stabilizacja na poziomie średnio ok 6,5tys zł/mkw. Ceny na pewno przestały spadać.

Co się działo z popytem na mieszkania?
Odpowiedź jest jednoznaczna, popyt rośnie.
W ślad za wyhamowującym spadkiem cen ruszył popyt. Stale słabnący przez ostatnich kilka lat w ostatnich miesiącach zauważalnie się ożywił. Wg analizy portalu Domy.pl grono klientów zainteresowanych zakupem mieszkania na rynku wtórnym było w listopadzie o 9% większe niż w analogicznym okresie ub. roku. Odczyt dla rynku pierwotnego był jeszcze lepszy. Wzrost rok do roku sięgnął 26%. To kolejny dobry zwiastun dla branży na nadchodzący rok.

Kolejnym ważnym czynnikiem jest podaż mieszkań. I tu zaskoczenia chyba nie ma.
Według wszystkich raportów i analiz jakie widziałem deweloperzy mają coraz mniej mieszkań w ofercie i coraz mniej budów się rozpoczyna. W kolejnych miesiącach spowoduje to trudności w znalezieniu najbardziej poszukiwanych, czyli małych i tanich mieszkań, które sprzedają się w pierwszej kolejności.

Co z finansowaniem zakupu mieszkania?
Większość ludzi przy zakupie wspomaga się kredytem hipotecznym. Ich dostępność i cena to ważny czynnik, który musimy uwzględnić w ocenie sytuacji na rynku mieszkań.
Obecnie mamy najtańszy kredyt hipoteczny w historii.
Wynika to oczywiście z cyklu obniżek stóp procentowych i obecnie WIBOR 3M na jest na poziomie 2,7%.Raty kredytów mieszkaniowych w złotówkach rekordowo niskie.Co za tym idzie rekordowo wysokość zdolność kredytowa. Banki mogą nam pożyczyć dużo większą kwotę kredytu.
Dla 3 osobowego gospodarstwa domowego z łącznym dochodem netto 5000zł/msc zdolność kredytowa wzrosła średnio od 362000zł w 01.2012 do 402000zł obecnie.
WIBOR maleje, ale marże rosną.
Cały rok 2013 to stopniowy wzrost marży nowo udzielanych kredytów czyli bardzo ważnego elementu oprocentowania kredytu. Marża jest bowiem stała przez cały okres kredytowania, jest zapisana w umowie i się nie zmienia.

Co nam przyniesie 2014? czyli zmiany w udzielaniu kredytów hipotecznych!

Co będzie na pewno :od 01.2014 wejdzie nowy program program pomocy państwa dla kupujących swoje pierwsze mieszkanie : Mieszkanie dla młodych.
Na pewno spowoduje to zwiększenie zainteresowania zakupem mieszkania. Program będzie miał ograniczony zasięg, ze względu na ograniczenia i warunki.
Znika kredyt na 100% wartości nieruchomości, będzie wymagany min 5% wkładu własnego. To na pewno czynnik niekorzystny dla rynku.

Podsumujmy 2013 i spójrzmy w 2014r.
Wzrasta popyt na mieszkania, maleje podaż, ceny ustabilizowały się, według niektórych analiz nawet zaczęły w drugim półroczu rosnąć. Kredyt najtańszy w historii, najlepsza zdolność kredytowa.
I kwartał nadchodzącego roku  wydaje się bardzo dobrym momentem na zakup nieruchomości.
Ceny  powinny iść w górę, raczej na pewno nie spadną a najbardziej atrakcyjne mieszkania szybko znikną. Dane płynące z gospodarki są dobre, prognozy również. Co powinno się przełożyć na podwyżkę stóp procentowych w drugim półroczu 2014.
Miejmy nadzieję, że wzrost stóp procentowych banki zrekompensują nam obniżką marż :)
Sygnały które płyną  od banków są jednoznaczne - w 2014 roku chcą zwiększyć wolumen udzielanych kredytów.

Analizując sytuację na rynku nieruchomości w Krakowie, dane jakie płyną z gospodarki wnioski nasuwają się same.
I i II kwartał 2014 wydaje się bardzo dobrym momentem na zakup. Taniej już raczej nie będzie.

 

Dodano: 2013-12-28